X
X
USD

Sosyal Medya Yönetimi

AnasayfaSosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya'nın Reklam Gücü

“Sosyal medya nedir?” diye sormayı artık geçtik.

Öyle ki son araştırmalara göre bir internet kullanıcısının ortalama 1.5 dakikada bir sosyal medya hesaplarını kontrol ettiği ortaya çıktı.Dünya genelinde ise 2 milyardan fazla sosyal medya kullanıcısından bahsediyoruz. Sürekli büyüyen sosyal medya kullanıcı sayısı yanında sosyal medya reklamcılığı denen kavramı getirdi.

Bu artışın en büyük sebebi ise mobil kullanımının gün geçtikçe artması ve alışkanlıklarımızın değişmesi. Artık evde, sokakta, işte, tatilde her an paylaşım yapar olduk.

Büyük şirketler sosyal medya reklamcılığının faydalarını keşfedip bu mecralara önem verirken, bu durum küçük şirketler için hala yeni bir kavram. Nielsen şirketinin yaptığı araştırma, işin online alana taşınması ile %28 gelir artışı elde edilebileceğini gösteriyor.

Son yıllara bakıldığında markaların internet reklamcılığına ayırdığı bütçeler ise %30 artmış durumda. Bu da demek oluyor ki markalar sosyal medyan etkisinin büyüklüğünün ve tüketicinin nasıl karşısına çıkması gerektiğinin farkına varmış durumda.

Tabi ki markaların rekabetleri sebebiyle her gün sayamayacağımız kadar reklama maruz kalıyoruz. Bu durumda değişimi zorunlu kılıyor ve farklılaşmak önemli hale geliyor. Sosyal medya reklamcılığı da geri dönüş ölçümü kolaylığı, çift yönlü iletişim sağlaması gibi bir çok yararıyla bu dönemde daha çok dikkat çekiyor.

Sosyal medyanın en önemli özelliklerinden biri hızlı etkileşimdir. Yayınladığınız iletilere saniyeler içinde cevap alabilir ve kısa zamanda tüketicinin nabzını ölçebilirsiniz. Sosyal medya ile marka, müşterisiyle bire bir bağlantı içerisinde olur ve markası için aldığı cevaplar doğrultusunda tedbirler alabilir.

Bir diğer yararı; diğer pazarlama kanallarına göre daha fazla kişiye ulaşabilme imkanı. Müşterileriniz reklamlarınızı görmekle kalmayıp bu reklamlardan daha çabuk etkilenmekteler.

Bir firma için belki de en önemli bir diğer özelliği ise hem daha kolay bir pazarlama yolu oluşu hem de diğer reklam araçlarına göre daha düşük maliyetli. Yani Sosyal Medya, markanızın yükselmesinde ve müşterilerinizle bire bir bağlantı halinde olabilmenizin en kolay, en ucuz ve en hızlı yoludur.

Ayrıca ürününüzü seven, beğenen sosyal medya kullanıcıları ağızdan ağıza yayma tekniğiyle ürününüzün avukatlığını da yapabiliyor. Yapılan araştırmalar, şirketlerin sosyal ağlarda kendi marka avukatlarını oluşturabildiklerini ve bu sayede satışlarını %48’e kadar artırabildiklerini söylüyor.

Yani sosyal medya gün geçtikçe daha çok önem kazanıyor. Sosyal medyanın kullanımının bu denli artışıyla sosyal medya reklamcılığının önemi de daha çok artacaktır. Doğru stratejilerle ve doğru kullanımlarla markanın güvenilirliğini artıracak ve müşteri ile markanın daha sağlam bağ kurması sağlayacaktır. Bu durumda açıkça gösteriyor ki sosyal medya reklamcılığı büyük küçük her şirket için önem arz ediyor ve işimizin gerekliliği haline geliyor.

Sosyal medyanın yararlarının farkına varan her şirket bu işin meyvelerini toplamaya çoktan başladı bile. Şimdi sıra sizde...


Top