X
X
USD

Marka Tescili & Patent

AnasayfaMarka Tescili & Patent

Marka Tescili Nedir?

Marka tescil, bir firmanın ve/veya şahsın mallarının ve/veya hizmetlerinin diğer firmaların/şahısların mallarından ve/veya hizmetlerinden ayırt edilmesini sağlayan isimler, sözcükler, şekiller, renkler, harfler, sayılar, kokular ve seslerdir. Kısacası üretilen ürünler ile verilen hizmetlerin üzerinde kullanılan işaretlerin tescil ile korunmasıdır. Marka tescili halk arasında; isim hakkı, isim tescili, logo tescili, marka patent, isim patenti gibi tabirlerle de anılmaktadır.

Firmalar kurulurken Ticaret Odalarından kendilerine bir unvan belirlemek durumundadırlar. Bazı firma sahipleri bu unvanın kendisine “marka hakkı” verdiğini zannetmektedirler. Oysa marka hakkı Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından alınabilecek bir tescil belgesi ile edinilebilmektedir.

Markalaşmaya önem veren her firmanın atması gereken ilk adım marka tescil belgesi almak olmalıdır. İşletmenizi diğer işletmelerden ayırt etmek için birçok durum için marka tescili alabilirsiniz.

Neler Marka Olarak Tescil Edilebilir?

Marka tescili alabileceğiniz durumlar aşağıdaki gibidir;

 • İşletmenizin Adı
 • Bir ürün adı
 • İşletmenizin logosu
 • Bir sembol veya tasarım
 • Ses
 • İşletmenizin Sloganı
 • Renk
 • Hareket tescili
 • Desenler

İşletmeniz için marka tescili almak çok çeşitli korumalar sunan önemli bir adımdır. Bu adımı atmak işinizi resmileştirir ve kimsenin marka adınızı kullanamamasını ve bütün yasal hakların sizde olmasını sağlar.

Patent Nedir?

Patent; buluşun ekonomik getirilerinden sadece başvuru sahibinin yararlanmasına imkân sağlayarak, rakiplerine karşı ekonomik anlamda üstünlük kazandırmasını sağlar. Patentlerin önemli avantajlarından biri buluş sahiplerine verdiği tekel hakkıyla sanayinin ve teknolojinin önünü açmasıdır. Patentlerin amacı yeni keşif ve icatları cesaretlendirerek toplumun refah seviyesini artırmaktır. Ayrıca bir ülkede verilmiş olan patent sayısının yüksekliği, o ülkenin gelişmişliğinin bir göstergesidir.

Patent, teknik yönü olan buluşlara verilir. Teknik saha dışında kalan buluşlara ise verilmez. Bir buluşun patent ile korunabilmesi için o buluşun aşağıdaki kriterleri taşıması gerekmektedir;

 1. Yenilik: Başvuruya konu olan buluş, başvuru yapılmadan önce dünyanın herhangi bir yerinde kamuya sunulmamış ise yenidir.
 2. Buluş Basamağı: Buluş, ilgili olduğu teknik alandaki bir uzman tarafından, tekniğin bilinen durumundan aşikâr bir şekilde çıkarılmıyorsa, tekniğin biline durumunun aşıldığı kabul görür.
 3. Sanayiye Uygulanabilirlik: Buluş, tarım dâhil sanayinin herhangi bir alanında üretilebilir veya kullanılabilir nitelik taşıyorsa, sanayiye uygulanabilir kabul edilir.

Patent Nereden Alınır?

Türkiye’de yetkili resmi kurum Türk Patent ve Marka Kurumu’dur. 

Patent başvurusunda bulunmadan önce patenti istenen buluşun, buluş olma kriterlerini taşıyıp taşımadığı incelenir. Araştırma işleminin tecrübeli, deneyimli ve profesyonel bir patent vekili tarafından yapılması oldukça büyük önem taşımaktadır. Böylece uzun ve maliyetli bir sürece girmeden yapılacak olan ön araştırma, başvurunun reddedilme ihtimalini aza indirecektir.

Patent tescili taklitçilerin buluşa sahip çıkmasını engelleyerek patent sahibinin buluş üzerindeki hukuki haklarını korur.


Patent ile Faydalı Model Belgesi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Gelişmiş olan ülkelerle gelişmemiş ülkeler arasındaki en önemli fark Araştırma ve Geliştirme (AR-GE) çalışmalarına gereken önemi vermeleri ve ortaya çıkardıkları yeniliklerini koruma altına almalarıdır. Rakiplere karşı rekabet avantajı sağlamanın en iyi yolu patent almaktır.

Bir devlet kurumu tarafından (Türkiye’de yetkili kurum Türk Patent ve Marka Kurumu) endüstriyel bir buluşun sahibine verilen ve bu buluşun belirli bir süre korunmasını sağlayan resmi bir belgedir. Maddi anlamda bir değere sahip olan patent tescil belgesi, sahibine belirli bir süre için buluşla ilgili tekel hakkı sağlar ki bu emsalsiz bir rekabet gücüdür.

Faydalı Model Belgesi; Endüstriyel ürünlerde yapılan yenilikler için 10 yıllık bir koruma hakkı kazandıran resmi bir belgedir. Faydalı modelin patentten farkı; faydalı model belgesi için “buluş basamağı” aranmamaktadır.  Ayrıca üretim yöntemleri ile kimyasal formüller için faydalı model belgesi verilmemektedir. Faydalı model belgesi alımı patente kıyasla daha ucuza mal olmakta ve süreç olarak daha kısa sürmektedir.


Top